Zanim kupisz kota - poradnik PDF Print E-mail

altOd czego zacząć?

Skoro czytasz te słowa, wiesz już, że chcesz mieć kota. Podejmując tę decyzję, najważniejszą rzeczą, z jakiej musisz sobie zdać sprawę, jest fakt, że oprócz radości, jaką niewątpliwie daje dodatkowy domownik, jego obecność wiaże się też z szeregiem obowiązków. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś na nie gotowy, tym bardziej, że Twój przyszły pupil będzie Tobie towarzyszył przez najbliższe 15-20 lat.
Jak przy podejmowaniu każdej istotnej decyzji, również podczas zakupu kotka, najważniejsze jest właściwe określenie swoich potrzeb, a pośpiech jest złym doradcą. Dlatego warto poświęcić parę chwil na spokojne przeanalizowanie swoich preferencji.

Zastanów się jaki ma być Twój wymarzony kot i odpowiedz sobie na kilka prostych pytań:

  • Czy ma to być dachowiec czy kot rasowy?
  • Jeżeli rasowy, zastanów się nad wyborem konkretnej rasy - wiąże się z tym nie tylko wygląd, ale również charakter, zwyczaje, temperament oraz odpowiednia pielegnacja,żywienie i warunki bytowe.
  • Jaki temperament kota Ci odpowiada? Jakie warunki jesteś w stanie mu zapewnić?
  • Jakiej płci ma być kot?

 

Reasumując:

Każdy kot daje właścicielowi dużo radości. Istotne jest jednak to, aby radość z bycia razem była odwzajemniona. Dachowce niewątpliwie mają swój urok i szerokie grono fanów. Niestety, ich stan zdrowia, nieznane pochodzenie i nieprzewidywalny charakter często mogą budzić obawy.

Wszystkie te obawy znikają jeśli zdecydujesz się na kota rasowego. Odpowiednio dobierając rasę będziesz mógł przewidzieć zachowania i charakter pupila. Dodatkowo warunki, które jesteś w stanie zapewnić, dla dachowca mogą się okazać nie do zaakceptowania, a dla określonej rasy mogą być idealne.

Decydując się na rasowego kota z zarejestrowanej hodowli, posiadającego rodowód, potwierdzający pochodzenie jego rodziców, masz gwarancję, że Twój pupil faktycznie będzie wyglądał i zachowywał się tak, jak reszta przedstawicieli wybranej przez Ciebie rasy, oraz, co najważniejsze, będzie zdrowy i prawidłowo rozwinięty. Unikniesz rozczarowań i kłopotliwych sytuacji, a Twój wymarzony towarzysz spędzi z Tobą wiele radosnych chwil.